5667 Magyarbánhegyes Jókai utca

A fa/facsoport története

Történeti előzmény és a mindennapi élet:
1895-ben csatlakozott a község a Millenniumi emlékévet jellemző építkezési lázhoz. Római Katolikus templom építésébe fogtak és azt egy év alatt sikerült befejezni. Sokak szerint a környék legszebb temploma. 1895-ben az alapkő letételkor ültették a fát. Ezt az információt Asztalos Csaba József történelem tanár úrtól, a Magyarbánhegyesi Hon- és népimereti szakkör vezetőjétől kaptam. Ő lelkes kutatója településünk történetének. A fa a település központjában van. Élete során annyi mindent túlélt. Látott háborúkat, körmenetet, esküvőket, temetéseket, számtalan közösségi rendezvényt, köztük számos búcsút és szolgáltatott hűs árnyat. Velünk volt akkor is, amikor a toronyba emelték az új adomány harangot, mely misére hívja a közösséget. E harang elődje a háború áldozata lett. Rendszeresen fotózkodtak a környezetében az elsőáldozók és a bérmálkozók. Hősnek is nevezném, vagy inkább egy igazi túlélőnek. 2020-ban több pusztító vihar tépázta meg településünket, mely a temetőnkben is sorra pusztította el a fákat, köztük szinte az összes hasonló nagy óriást. A községben másik ilyen korú fát nem ismerek. Ez a fa, ahogy én hívom az „idős hölgy” (mert csak egy édesanya tárja még így szét óvón a szárnyait, mint ő az ágait) a mindennapjaink része. Tudom nem számít, hogy mekkora a nevezett fa, de élőben látni csak igazán, hogy milyen hatalmas és impozáns. Remélem még nagyon sokáig velünk lesz. Gyermekként körülötte játszottunk, bújócskáztunk míg a misére vártunk, hogy ministrálhassunk. A fa olyan helyen áll ahol napközben bárki láthatja, elsétálhat mellette. Központi helyet foglal el a település szívében. A Szűz Mária Szent Neve katolikus templom sekrestyéjétől kb. 7 méterre található. Átellenben a Polgármesteri Hivatal van, közvetlen mellette a parókia. Jellegzetesen ketté ágazik a törzse egy ponton, szinte mint egy hangvilla.
Azért bátorkodtam benevezni az Önkormányzat nevében, a polgármester asszony támogatásával, mert fontosnak tartom a helyi identitástudat erősítését, a közösségek építését, fejlesztését, a helyi értékeket. Bár a településünkön egyenlőre nincs értéktár bizottság, azonban mindenképpen az egyik helyi értékünknek tekintem ezt a csodás élőlényt. Aki már csak méretéből adódóan is rengeteg levegőt tisztít meg. Ágai oly szerteágazóak mint emberi kapcsolataink. Felemelő érzés arra gondolni, hogy még a déd- és ük szüleink is láthatták.
Tisztelettel:
Lantos Anita
könyvtáros
közösségfejlesztő

U.i.: a képek a napokban készültek, bár a lombját még most bontogatja, így is nagyon szép

Képek a fáról/facsoportról
A fa/facsoport adatai
Fa/facsoport elhelyezkedése: 
5667 Magyarbánhegyes Jókai utca. a központban. A Polgármesteri Hivatal és a Római katolikus templom között.
Faj: 
Tölgy
Kora: 
126 éves
Magassága: 
kb. 20 méter
Törzskerület: 
4 méter 35 centi