4731 Tunyogmatolcs, Táncsics u. 7

A fa/facsoport története

Védett Keleti platánfa
(Platanus orientalis)

Somogyi Béla (Szül: 1956, Matolcs) a tunyogmatolcsi Helyismereti Kör „HIK” vezetőjének elmondása alapján összeállított történeti áttekintés a platánfáról.

Története:

Tunyogmatolcson a folyó szabályozása az 1890-es évek végén történt meg. Ezekben az években ültették a platánfát, párhuzamosan építve mellette a zsilipet és gátőrházat is.
1919-ben a székely csapatok már a fa árnyékában pihentek meg. 1918-19-ben a székely hadosztály 12. Szatmár- megye portyázó különítménye Mátészalkán és Kocsordon vívta meg a Nagyütközetet (1919. április 22-én). (adatok: Erdélyi Ezredek A Világháborúban című könyvéből). A hősies harcok során a székelyhadosztály katonái sikeresen visszaverték a román különítmények támadását. A 2. Világháborúban ugyanúgy szeretettel töltődtek fel a platánfa oldalánál a megszálló német és az országot elfoglaló orosz katonák egyaránt. Fontos katonai s civil pozíciót töltött be, hiszen a gátőrház megépítése után csak innen lehetett telefonálni és táviratozni az ország más területeire. Emellett a heves harcoktól megfáradt katonák itt szívesen felejtették el a csaták lelki, testi sebesüléseit, mivel a természet itteni élővilága felüdülést jelentett az ide vezérelt veteránoknak. Az 1950-es és 60-as években járási vezetők, fontos megyei tisztségviselők szintén itt gyűltek össze tanácskozásra. Ehhez köthető egy mondatörténet, ami azóta is szájról-szájra jár a település lakosai között:

Mulatságos Története:

Az 1950-es években egy fontos megyei tanácskozásnak adott helyet a gátőrház és természeti környezete. Az összejövetellel egybekötött főzést a platánfa alatt tartották meg. Az eseményen a járási vezetők mellett a megyei hivatali apparátus tagjai is részt vettek. Egy hatalmas üstben főtt aznap délután a pörkölt a tisztelt vendégeknek. Az elkészült étel és a megterített asztal után elkezdődött a szabadban megtartott vacsora. A tűzön főtt különlegesség mindenki tetszését elnyerte, kik a főzés elejétől csak dicsérni tudták a „galamb hús” egyediségét. A vacsora vége felé az egyik vezető beosztású tisztviselő azért megkérdezte a községbeli vendégelőket: „honnan sikerült ennyi zamatos galambra szert tenniük Önöknek?”
Válaszként az egyik „szakács” csak felmutatott a platánfára: „ ott ülnek az ágain folyamatosan és mennyi van belőlük! Ezek a mi galambjaink, igaz feketék”- nevetve tette hozzá. Először nagy meglepetés lett belőle, hiszen a fán csupán varjak, varjúfiókák helyezkedtek el. Ám az már mindenkinek egyértelmű volt, hogy ezen a megvendégelésen nem a galamb pörköltöt lehetett felmagasztalni, hanem egy újabb ételkülönlegességet a varjú pörköltet. Még sem akadt egy rossz szava sem senkinek, mivel igencsak ízletes táplálékkal gazdagodott a délutánjuk a főzésen résztvevőknek.

Az 1990-es években előszeretettel majálisoztak itt a helyi és környékbeli fiatalok is. Olykor-olykor szerelmesek kedvenc találkozási helyszíneként szintén meglehetett említeni.
A 2000-es években több esküvői fotós készítette el nagysikerű munkáját a fa élő környezetében. Házasulni kívánó párok szívesen választották a fotózás helyszínéül a platánfa környezetét, élővilágát.
Napjainkban ugyancsak kedvelt pihenőhelyként lehet megemlíteni. Szálláshelyként is funkcionál, hiszen a gátőrházban bárkinek meglehet szállni, ha el akar vonulni a világ zajától és pihenésre, aktív feltöltődésre vágyik. Itt találkozik a Holt- Szamos és az élő Szamos. Természetes élő világa egyedi a környéken: madarak, halak (még akár kapitális méretű harcsák is). A fa jelenleg (ugyanúgy, mint egykor) a gátőrház mellett foglal helyet, közel 115 éve már. A fát helyi védetté nyilvánították. Az egykor ültetett kis fa mára óriás fává nőtte ki magát, terebélyes ágazattal. A szerteágazó lombkoronán ma szintén megtalálhatóak védett és kevésbé védett madaraink ugyanúgy. A község lakossága a mai napig is hálás egykori és jelenlegi gátőreinknek/gátőrünknek, akik óvták s védték a fát, természetes élőhelyével együtt. A keleti platánfa folyamatosan várja a szatmári részre látogató vendégeket, akik szeretnének gyönyörködni a táj egyedi és sajátságos szépségében.
A keleti platánfa általános jellemzői: Rendszertan-> Rend: Varázsmogyoró-virágúak (Hamamelidales) Család: Platánfélék (Platanaceae) Nemzetség: Platán (Platanus) Faj: Keleti platánfa (Platanus orientalis) Általános leírás: Kétszikű fa vagy óriás fa. Élőhely, származás: Őshazája Himalája, Észak- Amerika és Délkelet-Európa. Levél, lombozat: Levelei szárnyasan karéjosak, állásuk szórt. A levelek válla szíves, csúcsa hegyes. Szélük fogas, színük zöld. A levelek erezete élrefutó szárnyas. Lombhullató. Termés: Termése aszmag.

2011. Írta és Fotózta: Széles Szabolcs

Képek a fáról/facsoportról
A fa/facsoport adatai
Fa/facsoport elhelyezkedése: 
4731 Tunyogmatolcs, Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság, Gátőrház u.1 VGPS koordináta: N 47° 58 ' 54,18" E 22° 27' 07,51 "
Faj: 
Keleti Platánfa
Kora: 
115 év
Magassága: 
20-25 méter
Törzskerület: 
770 cm